Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Room in Town

A Room in Town

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★
Edit this entry  
24
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Edit this entry  
20
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
19
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Edit this entry  
10
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bashu, the Little Stranger

Bashu, the Little Stranger

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
27
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Edit this entry  
25
Frank

Frank

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Colour of Paradise

The Colour of Paradise

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★½
Edit this entry  
16
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Bad Fox and Other Tales

The Big Bad Fox and Other Tales

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
07
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Juno

Juno

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
8½

1963
×
Read the review Edit this entry  
25
Demolition

Demolition

2015
×
★★
Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
18
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
17
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry