• Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★★

    Watched it on the plan from Boston to Atlanta after walking around Cambridge that morning and it was such an immersive experience

  • Practical Magic

    Practical Magic

    ★★★

    This movie is INSANE.

  • Halloweentown

    Halloweentown

    ★★★

    Look Sophie CARRIED this film

  • 13 Going on 30

    13 Going on 30

    ★★★

    Young Mark Ruffalo 🥰🥰🥰🥰🥰

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    Look I rode the G-Force simulator at space camp one time when I was a Girl Scout…..

  • Mystic River

    Mystic River

    ★★★

    Bruh just tragic

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★

    Oh for Audrey Hepburn’s face to be described as “funny” … so silly


    I don’t love musicals so I have no idea what I was expecting, but I did love the design elements + aesthetic qualities

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★★

    “It’s not your fault” … sobs

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    I’m embarrassed it took me this long to watch but thank God I did

  • The Secret Life of Walter Mitty

    The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

    🥹 was my exact face at the end. Solid feel-good film

  • Windfall

    Windfall

    ★★

    #GirlBoss!

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    It’s just so so good