Nate has logged 195 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Concussion

Concussion

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Escape

No Escape

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vacation

Vacation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Entourage

Entourage

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cop Car

Cop Car

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★★
Edit this entry