Nate has logged 214 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bright

Bright

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Edit this entry  
23
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
22
Stronger

Stronger

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Patti Cake$

Patti Cake$

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The House

The House

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
22
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Made

American Made

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry