• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★½

  • Slender Man

  • Avengers: Infinity War

    ★★½

  • Gerald's Game

    ★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

    ★★★½

  • Her

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • Brüno

    ★★½

  • Synecdoche, New York

    ★★★★½

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • 5 Centimeters per Second

    ★★½

  • Paprika

    ★★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • Tales from Earthsea

    ★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★½

  • Oldboy

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • The Cat Returns

    ★★★★

  • Max Keeble's Big Move

    ★★★★★

  • All About Lily Chou-Chou

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★

  • Perfect Blue

    ★★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Shining

    ★★★½