Nathan has logged 38 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Killer

The Killer

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Land Ho!

Land Ho!

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry