Nathan has logged 227 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Planet

Red Planet

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hands of Stone

Hands of Stone

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Race to Witch Mountain

Race to Witch Mountain

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Daphne

Daphne

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

2011
×
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Spooks: The Greater Good

Spooks: The Greater Good

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Edit this entry  
16
My Life as a Turkey

My Life as a Turkey

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Face

Face

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Snatch

Snatch

2000
×
Read the review Edit this entry  
04
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doom: Annihilation

Doom: Annihilation

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry