• Urban Legend

    Urban Legend

    ★★★★

    It's intriguing to me how many of the 'Urban Legends' that are so gruesomely played out are about instilling a pernicious individualism upon those who fear their tales. The atmosphere of the campus is one of horrifying selfishness and an almost perverse individualism. After all, Urban Legends are the parables of post-fordist capitalism, the morality plays of neoliberalism. They are not only about fear of that which has happened to others, but morbidly hoping such violence does happen to others, so you can revel in the thrill.

  • Red Planet

    Red Planet

    ★★★

    I realised science couldn't answer any of the really big questions, so I turned to philosophy. I've been searching for God ever since. 

    This is about as good as any other space movie made at the time, however the idea that people actually criticised the special effects and CGI of Lucas' Star Wars trilogy, while this was what everything else at the time looked like still confuses me.

  • Hands of Stone

    Hands of Stone

    ★½

    It's the unnecessary misogyny and homophobia for me

  • The Selfish Giant

    The Selfish Giant

    ★★★★

    Capitalism is so entrenched in the real, ingrained in the very air we breathe, the dirt we tread upon, that it seems as if the whole world was born into it, perversely indebted to its order. As that very structure fails, crumbling under the immense weight of its infinite contradictions, the material world too disintegrates.

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★½

    More 👏 women 👏 exploiting 👏 the 👏 surplus 👏 value 👏 of 👏  labour

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★

    It is not just Marx that haunts, rather the entirety of modernism as a movement of humanity that looms, like a spectre, upon the indeterminable present. Through it's mastery of the mediums of record, the modernist ideals live on, at times as crystallised nostalgia, and at others as indecipherable palimpsests. Television programmes of the greatest social contract, movies from a golden era of motion pictures, records upon which all of postmodern sound is endlessly derived from, replay as echos from…

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    ★★★

    Better than Tokyo Drift. The next one is as far as I've already been with the zoom zoom cars, so very excited to witness them going full cgi mayhem for the first time.

  • She Wore a Yellow Ribbon

    She Wore a Yellow Ribbon

    ★★★½

    Considering quite how little happens in this movie, it is a testament to Ford's poetic and masterful eye that it is as engaging and easy to watch as it is.

  • Daphne

    Daphne

    ★★★★

    As someone who has just graduated into a global pandemic and recession with a Film Degree, and also has been known to quote marxist philosophers while pissed, this film needs to chill. Real end of history, feeding my existential depression type beat.

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★½

    Post-Fordism is not ushered in with the fanfares of revolution, but by a haunting, disintegrating silence. A silence only pierced by the desperate cries of men made impotent by the approaching totality. Everything is private, and nothing is. America ceases to exist, only present through the death mask of the recorded image, that covers over truth with truthfulness, and the real with reality.

  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★½

    Makes an interesting triple threat with Duncan Jones' Source Code and Ang Lee's Gemini Man as a group of films recognising the importance of ideology, and it's constructedness, within military hegemony. Although, unlike its contemporaries, Bloodshot gives in to its Marvelesque temptations in a predictably boring fashion.

  • 2 Fast 2 Furious

    2 Fast 2 Furious

    ★★★

    Fun for all the family! (My Mum especially liked the boat stunt at the end)