RSS feed for nathanmears
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hobo with a Shotgun

Hobo with a Shotgun

2011
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gotti

Gotti

2018
×
Edit this entry  
09
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Edit this entry  
15
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Read prior review Edit this entry  
30
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
Read prior review Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
1408

1408

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mom and Dad

Mom and Dad

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cool Cat Saves the Kids

Cool Cat Saves the Kids

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Thelma

Thelma

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Flightplan

Flightplan

2005
×
Read the review Edit this entry