RSS feed for nathanmears
  • Only God Forgives

    Only God Forgives

    ★★½

    First time I saw this film I hated it. A very pretentious story and just goes very over the top with its violence. And the story was structured differently.

    I must say after two more viewers I do appreciate it more, it’s still very violent and frustrating at times but. There’s a lot more to it than I thought.
    Its alright in my opinion but don’t expect another Drive.

  • The Lobster

    The Lobster

    ★★★★★

    The Lobster is one of my personal favourites. 
    A strange, dark and intelligent film that manages to be both hilarious and disturbing. I Love the monotone narration and performances. The music is done very well, the cinematography is pretty good, it’s just a really smartly directed film.
    The lobster is a masterpiece and will most definitely go down as a classic.

  • Escape from Tomorrow

    Escape from Tomorrow

    ★★½

    So I watched this film because I was bored and yeah this film didn’t excite me. Some neat visuals here and there I mean how this film was made is impressive due to the circumstances. The film sucked at tone and some of the performances were cheesy as hell, like I understand that it’s shot illegally in Disneyland  but Christ were some of the performances embarrassing. So I didnt care much for this film.

  • Mom and Dad

    Mom and Dad

    ★★★

    It’s very very dumb but hilarious. Nicolas cage is just insane in this film and I love it, the only thing that keeps this film from being bad is Nicolas Cage but the film doesn’t focus on him as much as I thought making some scenes unbearable though the film never takes itself seriously and is incredibly short. The characters are blank slates and there are some very unnecessary flashbacks sequences but the film doesn’t stray to far from the meat of the film. Definitely not great but works well as a so bad that it’s good film.

  • Cool Cat Saves the Kids

    Cool Cat Saves the Kids

    ★★★★★

    Masterclass in filmmaking, brillant characters and breathtaking visuals that speak volumes as well as grade A sound design.

    Seriously recommend for anyone serious about filmmaking

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    so fucking excited for this, The VVitch was fantastic so have high hopes for this so fingers crossed

  • Us

    Us

    ★★★

    After Jordan Peeles surprisingly great horror debut Get Out I was quite excited for what he had in store next so here is his new film US and it was enjoyable, I enjoyed US enough and might even watch it again but it is nowhere near as smart and creepy as Get Out. 

    I was never bored in fact I was keen to find out what the film meant and how it’ll end, it does grab your attention very early…

  • The Holy Mountain

    The Holy Mountain

    ★★★★★

    What an experience. Very strange, colourful film that needs to be watched to believe. Although there's some resemblance of a story it in no way stands out above the films incredible and creative imagery. The sets made for this film are very pleasing to the eye.  Not a traditional story structure.
    There's not really a set genre for this film, I experienced so different emotions while watching it. 
    I really recommend checking this film out but it isn't really for everyone but certainly an experience every film lover should go through.

  • Castle in the Sky

    Castle in the Sky

    ★★★½

    Charming enough ride.
    First off the animation is incredible, so much detail and movement is applied to each frame creating so for your eyes to look at, its hard to get bored while watching. Nothing much to say except that some story elements fell apart a little but nothing that compromises the entire experience. Very fun and creative film.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★½

    Captain marvel could’ve been a start to a new generation of marvel films but ultimately becomes a painful below average film. The film is incredibly boring which is the fault of both the story and lead character, nothing was engaging in the slightest with everything being predictable. The main character was poorly acted and written like a factory made superhero that goes through some basic development. A strong female done right is Kill Bill, Uma Thurman character has a convincing…

  • Death Note

    Death Note

    ½

    Well this film was bad.
    The acting was the least bit convincing and was just annoying. William Dafoe who is a fantastic actor just felt restricted in this film and gave a career worst (Well from what I've seen from him).
    The special effects weren't good at all and were over done. Nothing was authentic.
    The story itself is interesting but the writer of this film didn't create it, the structure is horrible.
    The film insist on focusing on the…

  • Climax

    Climax

    ★★★★★

    This film was fucking incredible. All you really need to know about this film going in is it's a drug trip made cinematic.
    Very unique both visually and story wise(what little there really is). It's a film that doesn't want to distract it's audience with too much story or subtle hints as Climax is more so a film that wants the audience to spectate the characters. Gaspar Noe really can put the audience into his films making a much more…