Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Mom is a Character 3

My Mom is a Character 3

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Landing

The Landing

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Z

Z

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry