Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Windfall

Windfall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
CODA

CODA

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hitsville: The Making of Motown

Hitsville: The Making of Motown

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Bubble

The Bubble

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Morbius

Morbius

2022
×
Read the review Edit this entry