Nathan Pigg⚡️ has logged 338 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ava

Ava

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Occupant

The Occupant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Family

The Family

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
His House

His House

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Argo

Argo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★½
Read the review Edit this entry