Sort by

Nathan Pigg⚡️ has logged 20 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry