Nathan has logged 64 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Of Unknown Origin

Of Unknown Origin

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spookies

Spookies

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

Bud Abbott and Lou Costello Meet Frankenstein

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
I, Madman

I, Madman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Asylum

Asylum

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dungeon of Harrow

The Dungeon of Harrow

1962
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Traveller

The Traveller

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Quiet Place in the Country

A Quiet Place in the Country

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night Shadows

Night Shadows

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Prey

Prey

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry