Sort by

Nat has logged 179 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★½
Edit this entry  
24
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Youth

Youth

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Edit this entry  
08
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Cincinnati Kid

The Cincinnati Kid

1965
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Princess of France

The Princess of France

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

Jo Jo Dancer, Your Life Is Calling

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Pretty Baby

Pretty Baby

1978
×
★★★
Edit this entry  
21
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Detroit 9000

Detroit 9000

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ipcress File

The Ipcress File

1965
×
★★★½
Edit this entry  
16
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mask of Dimitrios

The Mask of Dimitrios

1944
×
★★★★
Edit this entry  
07
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spies

Spies

1928
×
★★★★
Edit this entry  
28
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Suburbia

Suburbia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Confessions of a Pop Performer

Confessions of a Pop Performer

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ballplayer: Pelotero

Ballplayer: Pelotero

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★★
Edit this entry  
25
Roberta

Roberta

1935
×
★★★
Edit this entry  
24
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Edit this entry  
05
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Edit this entry