Sort by

Nicholas has logged 819 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Fatale

Fatale

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Skylines

Skylines

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
2 Hearts

2 Hearts

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Courier

The Courier

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hottie & The Nottie

The Hottie & The Nottie

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Shift

The Last Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Half Brothers

Half Brothers

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
All My Life

All My Life

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Skyline

Skyline

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cake

Cake

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sister of the Groom

Sister of the Groom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Con Is On

The Con Is On

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Triumph of the Spirit

Triumph of the Spirit

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Swing of Things

The Swing of Things

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Layover

The Layover

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Our Family Wedding

Our Family Wedding

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Escort

The Escort

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Breach

Breach

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
The Croods: A New Age

The Croods: A New Age

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
We Still Say Grace

We Still Say Grace

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
Read the review Edit this entry  
14
Archenemy

Archenemy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Songbird

Songbird

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★
Read the review Edit this entry