Sort by

Nicholas has logged 580 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
I Love You, Beth Cooper

I Love You, Beth Cooper

2009
×
★½
Edit this entry  
29
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
★★½
Edit this entry  
29
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Legend

Legend

1985
×
★★
Edit this entry  
27
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★½
Edit this entry  
27
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
Edit this entry  
25
Timeline

Timeline

2003
×
Edit this entry  
25
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sing

Sing

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★
Edit this entry  
21
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
LOL

LOL

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paranormal Activity: Next of Kin

Paranormal Activity: Next of Kin

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Heavy

Heavy

1995
×
★★½
Edit this entry  
08
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
Edit this entry  
07
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★
Edit this entry  
04
Bruised

Bruised

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★½
Edit this entry