Nicholas has logged 56 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Normal People

Normal People

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wrong Turn 3: Left for Dead

Wrong Turn 3: Left for Dead

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fear of Rain

Fear of Rain

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shopping

Shopping

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Kid

Star Kid

1997
×
Read the review Edit this entry  
18
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Music

Music

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Palmer

Palmer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Did You Hear About the Morgans?

Did You Hear About the Morgans?

2009
×
Read the review Edit this entry  
09
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

The Haunting in Connecticut 2: Ghosts of Georgia

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
Read the review Edit this entry  
08
Free State of Jones

Free State of Jones

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
5 Flights Up

5 Flights Up

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
S.W.A.T.

S.W.A.T.

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bliss

Bliss

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
Read the review Edit this entry  
04
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Flower

Flower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
War

War

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Money Talks

Money Talks

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry