Sort by

Nicholas has logged 67 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Read other review Edit this entry  
27
Species: The Awakening

Species: The Awakening

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Species III

Species III

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
August 32nd on Earth

August 32nd on Earth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Species II

Species II

1998
×
★½
Edit this entry  
24
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Demonic

Demonic

2021
×
Edit this entry  
21
Respect

Respect

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Maelström

Maelström

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
I'll Always Know What You Did Last Summer

I'll Always Know What You Did Last Summer

2006
×
½
Edit this entry  
19
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★
Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Species

Species

1995
×
★★
Edit this entry  
18
The Apparition

The Apparition

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
The Cave

The Cave

2005
×
★★
Edit this entry  
16
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★
Edit this entry  
14
I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine

I Spit on Your Grave III: Vengeance Is Mine

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★½
Edit this entry  
12
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry