Sort by

Nicholas has logged 469 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hit by Lightning

Hit by Lightning

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Down

Down

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Emancipation

Emancipation

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Edit this entry  
24
Down to Earth

Down to Earth

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Luck to You, Leo Grande

Good Luck to You, Leo Grande

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Whale

The Whale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★
Edit this entry  
19
Burnt

Burnt

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Devotion

Devotion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
She Said

She Said

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Land of the Lost

Land of the Lost

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
9/11

9/11

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Men at Work

Men at Work

1990
×
★★
Edit this entry  
29
Me Time

Me Time

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Riot

Riot

2015
×
★½
Edit this entry  
25
Blonde

Blonde

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Causeway

Causeway

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★½
Edit this entry  
19
Clueless

Clueless

1995
×
★★★
Edit this entry  
18
Nothing to Lose

Nothing to Lose

1997
×
★★★
Edit this entry