• Saltburn

    Saltburn

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Murder on the Dancefloor!

  • The Marvels

    The Marvels

    ★★½

    The puss ate.
    -
    Even for mid standards, 'The Marvels' is perfectly fine popcorn entertainment. Never reaching what Marvel once was nor plunging into the deep end (at least in my opinion). Clearly a film that was done to death in the editing room. Under two hours, cgi bodies, and a cluster of unremarkable jokes. That being said, its three leading ladies and a ton of pussy help it from going anywhere but the middle.

  • Next Goal Wins

    Next Goal Wins

    ★★½

    I'd take screaming goats any day.

  • Napoleon

    Napoleon

    ★★★

    The accents were on point in that they quite literally didn't even try.

  • Priscilla

    Priscilla

    ★★★★

    The gaze is strong with this one.

  • Rustin

    Rustin

    ★★

    I am surprised and if not a little shocked that I found this to be bland and so uninspired. Elevated by a performance that never quite reached the immense praise that was given. I hope this doesn't go anywhere this awards season. Which is unfortunate because this story and its larger-than-life public figure should be given better treatment, and have a chance to rise to the occasion. But I left the Netflix home screen feeling absolutely nothing.

  • Best. Christmas. Ever!

    Best. Christmas. Ever!

    I'm open to suggestions for how I should end my life.

  • Leo

    Leo

    ★★½

    Elementary kids are just built like that.

  • Love Is in the Air

    Love Is in the Air

    I'm (not) thankful for, Netflix releasing another bad movie.

  • Pain Hustlers

    Pain Hustlers

    ★★

    To put it blunt-ly, Emily Blunt.

  • Thanksgiving

    Thanksgiving

    ★★★

    The year of the F-word(s).

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★½

    Sad eyes all over this movie.