Nico has logged 360 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
Edit this entry  
30
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Letter

The Letter

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nine Days

Nine Days

2020
×
Edit this entry  
18
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
15
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
09
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
07
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Marked Woman

Marked Woman

1937
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
Edit this entry  
05
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
05
The Nowhere Inn

The Nowhere Inn

2020
×
Edit this entry  
05
Lost and Beautiful

Lost and Beautiful

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
01
Waves

Waves

2019
×
Edit this entry  
29
OSS 117: Cairo, Nest of Spies

OSS 117: Cairo, Nest of Spies

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Crazy Mama

Crazy Mama

1975
×
★★★½
Edit this entry  
13
Decoder

Decoder

1984
×
Edit this entry  
12
Caged Heat

Caged Heat

1974
×
★★½
Edit this entry