• Don't Look Up

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • Venom: Let There Be Carnage

    ★★★

  • Squid Game

    ★★½

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Spencer

    ★★

  • Dune

    ★★★★★

  • Malignant

    ★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★

  • Bo Burnham: Inside

    ½

  • Cruella

    ★★★★½

  • Unsettling Scenes

    ★★★★★

  • Waiting

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Onward

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★½

  • Zola

    ★★★★½

  • Cats

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • House of Cardin

    ★★★★½

  • The King

    ★★★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★½

  • Judy

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Kiss of the Rabbit God

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • Ma

    ★★★

  • L'Observateur

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Staggering Girl

    ★★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Fyre

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Venom

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • KSI: Can't Lose

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Papers, Please: The Short Film

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★½

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

  • I, Tonya

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • mother!

    ½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • First Reformed

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★