• Zappa

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • The Equalizer 2

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Unfriended: Dark Web

    ★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★

  • Kong: Skull Island

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

  • Suicide Squad

    ★★★★

  • The Shallows

    ★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Prometheus

    ½

  • Dark Shadows

    ★★★½

  • Cinema's Exiles: From Hitler to Hollywood

    ★★★★½

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • The Batman vs. Dracula

    ★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

    ★★★★★

  • Downfall

    ★★★★★

  • Saw

    ★★★★

  • Scary Movie 3

    ★★

  • Freddy vs. Jason

    ★★

  • Scotland, PA

    ★★★

  • Scary Movie

    ★★★

  • Shadow of the Vampire

    ★★★★½

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Fantasia 2000

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Ed Wood

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Matinee

    ★★★★

  • JFK

    ★★★★★

  • The Doors

    ★★★★★

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

    ★★★

  • Batman

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★

  • Kickboxer

    ★★½

  • Child's Play

    ★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Predator

    ★★★★

  • Class of Nuke 'Em High

    ★★★★

  • Re-Animator

    ★★★★½

  • Friday the 13th: A New Beginning

    ½

  • Phenomena

    ★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★

  • The Mutilator

    ★★★½

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★½

  • First Blood

    ★★★★

  • Friday the 13th Part III

    ★★★

  • The Thing

    ★★★★½

  • The Prowler

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★

  • Final Exam

    ★★½

  • My Bloody Valentine

    ★★★½

  • The Gods Must Be Crazy

    ★★★★

  • Don't Go in the House

    ★★★½

  • When a Stranger Calls

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Tourist Trap

    ★★★½

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★★★

  • The Buddy Holly Story

    ★★★★½

  • A Bridge Too Far

    ★★★★★