Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
Edit this entry  
25
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ticket to Paradise

Ticket to Paradise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Safe House

Safe House

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Junebug

Junebug

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Father Stu

Father Stu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry