Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Little Mermaid

The Little Mermaid

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nimona

Nimona

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible – Rogue Nation

Mission: Impossible – Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Flash

The Flash

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Elemental

Elemental

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Transformers: Rise of the Beasts

Transformers: Rise of the Beasts

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Edit this entry  
08
Air

Air

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry