Sort by

Kyle has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Belly

Belly

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
The Return

The Return

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
King Krule: Live on the Moon

King Krule: Live on the Moon

2018
×
Edit this entry  
24
Aphex Twin: Windowlicker

Aphex Twin: Windowlicker

1999
×
Edit this entry  
19
Turnstile Love Connection

Turnstile Love Connection

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★½
Edit this entry  
15
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Anthem

Anthem

1991
×
Edit this entry  
25
Muta

Muta

2011
×
Edit this entry  
25
Menses

Menses

1974
×
Edit this entry  
25
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★
Edit this entry  
23
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
Edit this entry  
13
One Way or Another

One Way or Another

1977
×
Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
Edit this entry  
20
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mind the Steps!

Mind the Steps!

1989
×
Edit this entry  
15
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★½
Edit this entry  
15
I Like Life a Lot

I Like Life a Lot

1977
×
★★★
Edit this entry  
14
Hamlet

Hamlet

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hamlet

Hamlet

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★½
Edit this entry  
08
Arabesque

Arabesque

1929
×
Edit this entry  
06
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★
Edit this entry  
05
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry