neglify19 has logged 542 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder by Phone

Murder by Phone

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Piranha

Piranha

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blacula

Blacula

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
It! The Terror from Beyond Space

It! The Terror from Beyond Space

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I Was a Teenage Werewolf

I Was a Teenage Werewolf

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Antropophagus

Antropophagus

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Curse of the Wolf

Curse of the Wolf

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Xtro

Xtro

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Man's Best Friend

Man's Best Friend

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★½
Read the review Edit this entry