• Frankenstein

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★

  • Dracula

    ★★★★½

  • Little Caesar

    ★★★★

  • Murder!

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★½

  • Mickey's Follies

    ★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • Steamboat Willie

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • The Real Animated Adventures of Doc and Mharti

    ★★★★½

  • Bring Me the Head of Charlie Brown

    ★★★★

  • Tupac - Complete Live Performances

    ★★★½

  • Winnie the Pooh Playtime - Fun 'n Games

    ★★★

  • Pink Floyd - A Saucerful of Secrets

    ★★★★

  • Comedy Central Presents: Mitch Hedberg

    ★★★★★