lara has logged 198 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Man Without a Past

The Man Without a Past

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Housebound

Housebound

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Edit this entry  
11
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Performance

Performance

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Edit this entry  
12
Legend

Legend

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shut Up and Play the Hits

Shut Up and Play the Hits

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ouija

Ouija

2014
×
Read the review Edit this entry