lara has logged 232 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nothing Like a Dame

Nothing Like a Dame

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Private Benjamin

Private Benjamin

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry