Neil has logged 296 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donovan's Reef

Donovan's Reef

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Que Viva Mexico!

Que Viva Mexico!

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
There's No Tomorrow

There's No Tomorrow

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The General Line

The General Line

1929
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Sorrows of Satan

The Sorrows of Satan

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain EO

Captain EO

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Western

Western

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Camp de Thiaroye

Camp de Thiaroye

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Again

Home Again

2017
×
★½
Edit this entry  
19
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jobs

Jobs

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
07
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wavelength

Wavelength

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Detective

Detective

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mary

Mary

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Post

The Post

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry