Sort by

Neil has logged 44 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Foolish Wives

Foolish Wives

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dream Street

Dream Street

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dream Street

Dream Street

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
La Roue

La Roue

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Satyam Shivam Sundaram

Satyam Shivam Sundaram

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Diary of a Chambermaid

The Diary of a Chambermaid

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Sangam

Sangam

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★½
Edit this entry  
24
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Queen Kelly

Queen Kelly

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is It

This Is It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Male and Female

Male and Female

1919
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Strike

Strike

1925
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Strike

Strike

1925
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
This Is It

This Is It

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Homework

Homework

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Nathalie Granger

Nathalie Granger

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cameraman's Revenge

The Cameraman's Revenge

1912
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Battle at Elderbush Gulch

The Battle at Elderbush Gulch

1913
×
Read the review Edit this entry  
07
Amistad

Amistad

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Two People

Two People

1945
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Age of the Earth

The Age of the Earth

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry