Sort by

Neil has logged 425 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Edit this entry  
30
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
Edit this entry  
29
These Encounters of Theirs

These Encounters of Theirs

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Wedding March

The Wedding March

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★½
Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Fade to Black

Fade to Black

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
12
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
10
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Strike

Strike

1925
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
06
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★★
Edit this entry  
05
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Gradations I-II

Gradations I-II

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Edit this entry  
03
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★½
Edit this entry  
01
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry