Sort by

Neil has logged 41 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Spies

Spies

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Sentimental Romance

Sentimental Romance

1930
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Morocco

Morocco

1930
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
23
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spielberg

Spielberg

2017
×
Edit this entry  
22
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
Edit this entry  
22
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
Edit this entry  
21
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
19
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
18
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★½
Edit this entry  
14
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Greed

Greed

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Way Down East

Way Down East

1920
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
s01e03

s01e03

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Struggle in Italy

Struggle in Italy

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Alexander Nevsky

Alexander Nevsky

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
ABC Africa

ABC Africa

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★
Read the review Edit this entry