Sort by

lavender has logged 77 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Day

One Day

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
What's Love Got to Do with It

What's Love Got to Do with It

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tina Turner: Girl from Nutbush

Tina Turner: Girl from Nutbush

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Money

Mad Money

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Otherhood

Otherhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Beauty Shop

Beauty Shop

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Book Club

Book Club

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Someone Great

Someone Great

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Same Kind of Different as Me

Same Kind of Different as Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry