Michael has logged 309 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Stuck on You

Stuck on You

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ride the Eagle

Ride the Eagle

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Prep & Landing: Naughty vs. Nice

Prep & Landing: Naughty vs. Nice

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Prep & Landing

Prep & Landing

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Olaf Presents

Olaf Presents

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
★★★
Edit this entry  
02
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★★
Edit this entry  
27
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilt Trip

The Guilt Trip

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Transformers

Transformers

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry