Sort by

Caleb has logged 149 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flight

Flight

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Making The Leftovers

Making The Leftovers

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Batman

The Batman

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sin City

Sin City

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightjar

Nightjar

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry