Sort by

Mad has logged 26 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
That Moment: Magnolia Diary

That Moment: Magnolia Diary

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
Edit this entry  
22
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
14
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
13
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry