NerevarTheWise has logged 133 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It

It

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enemy

Enemy

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Thief

Thief

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
03
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★½
Edit this entry  
30
Casino

Casino

1995
×
Edit this entry  
29
The Road

The Road

2009
×
Read the review Edit this entry  
26
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Edit this entry  
20
Curtains

Curtains

1983
×
★★
Edit this entry  
17
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★½
Edit this entry  
15
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
08
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
07
Leatherface

Leatherface

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry