Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★½
Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
21
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Edit this entry  
20
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
When a Woman Ascends the Stairs

When a Woman Ascends the Stairs

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
12
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
It Felt Like a Kiss

It Felt Like a Kiss

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Times Square

Times Square

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Everybody's Everything

Everybody's Everything

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Village

The Village

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Psalm I: The Lateness of the Hour

Psalm I: The Lateness of the Hour

1999
×
Edit this entry  
09
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
King Lear

King Lear

1987
×
Edit this entry  
26
Breadcrumb Trail

Breadcrumb Trail

2014
×
Edit this entry  
25
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
Edit this entry  
08
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Edit this entry  
05
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Edit this entry