Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Separation

Separation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
19
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
10
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Teeth

Teeth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Head Count

Head Count

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Teddy Saw

Teddy Saw

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Terror, Sisters!

Terror, Sisters!

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Cooties

Cooties

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
New Year, New You

New Year, New You

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Uncanny Annie

Uncanny Annie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cleansing Hour

The Cleansing Hour

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
All That We Destroy

All That We Destroy

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
08
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★½
Edit this entry