Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Violation

Violation

2020
×
Edit this entry  
23
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
George Carlin's American Dream

George Carlin's American Dream

2022
×
Edit this entry  
16
Windfall

Windfall

2022
×
Edit this entry  
15
Cast a Deadly Spell

Cast a Deadly Spell

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Seven-Ups

The Seven-Ups

1973
×
Edit this entry  
09
Star Trek

Star Trek

2009
×
Edit this entry  
04
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
Edit this entry  
25
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Passage

Night Passage

1957
×
Edit this entry  
19
Master

Master

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
Edit this entry  
17
Intermission

Intermission

2003
×
Edit this entry  
14
Deep Water

Deep Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
Edit this entry  
11
Encanto

Encanto

2021
×
Edit this entry  
10
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
07
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Exit

No Exit

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry  
02
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
Edit this entry  
01
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Agatha

Agatha

1979
×
Read prior review Edit this entry  
26
Red Snow

Red Snow

2021
×
Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kimi

Kimi

2022
×
Edit this entry  
18
Sleuth

Sleuth

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
The Snowman

The Snowman

2017
×
½
Read prior review Edit this entry  
15
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
Edit this entry  
08
The Best Man

The Best Man

1964
×
Edit this entry  
06
The Town

The Town

2010
×
★★★½
Edit this entry