Colin has logged 139 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Denis Leary: No Cure for Cancer

Denis Leary: No Cure for Cancer

1993
×
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read prior review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
09
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
Edit this entry  
24
Klute

Klute

1971
×
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Pilgrim

Pilgrim

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Intruder

The Intruder

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1999
×
Read the review Edit this entry  
17
Possum

Possum

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Fallen

Fallen

1998
×
Read the review Edit this entry  
11
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
1922

1922

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
20
Ice Station Zebra

Ice Station Zebra

1968
×
Edit this entry  
19
Me, Myself & Irene

Me, Myself & Irene

2000
×
Edit this entry