Ian West has logged 668 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Deadly Blessing

Deadly Blessing

1981
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Deep Sleep

Deep Sleep

2013
×
★★½
Edit this entry  
23
Hitch Hike

Hitch Hike

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Demons

Night of the Demons

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Nightmare

Nightmare

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Eliminators

Eliminators

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House That Screamed

The House That Screamed

1969
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Belly of the Tarantula

Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Frontier

The Frontier

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Shark

The Last Shark

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
12
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Phantasm: Ravager

Phantasm: Ravager

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The People Who Own the Dark

The People Who Own the Dark

1976
×
★★★½
Edit this entry  
08
A Knife for the Ladies

A Knife for the Ladies

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charlie Chan in Rio

Charlie Chan in Rio

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Charlie Chan at Treasure Island

Charlie Chan at Treasure Island

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Revenge of the Creature

Revenge of the Creature

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Pit

The Pit

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry