Ian West has logged 47 entries for films during November 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★½
Edit this entry  
29
42nd Street Memories: The Rise and Fall of America's Most Notorious Street

42nd Street Memories: The Rise and Fall of America's Most Notorious Street

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Abominable

Abominable

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
Subspecies

Subspecies

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Venom

Venom

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother's Day

Mother's Day

1980
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Razorback

Razorback

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The House of the Laughing Windows

The House of the Laughing Windows

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
C.H.U.D.

C.H.U.D.

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paranoiac

Paranoiac

1963
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Captain Clegg

Captain Clegg

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Deadly Spawn

The Deadly Spawn

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Demonic Toys

Demonic Toys

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hazing

The Hazing

2004
×
★★½
Edit this entry  
11
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Neon Maniacs

Neon Maniacs

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice Sweet Alice

Alice Sweet Alice

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Curtains

Curtains

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Malevolence

Malevolence

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blood Bath

Blood Bath

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Madhouse

Madhouse

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Initiation

The Initiation

1984
×
★★★½
Edit this entry