Ian West has logged 81 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of The Ghoul Log

Return of The Ghoul Log

2019
×
Edit this entry  
28
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suspect Zero

Suspect Zero

2004
×
★★
Edit this entry  
27
Puppet Master 5: The Final Chapter

Puppet Master 5: The Final Chapter

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★★★
Edit this entry  
26
Weedjies: Halloweed Night

Weedjies: Halloweed Night

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wax Mask

The Wax Mask

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scream and Scream Again

Scream and Scream Again

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Curse of the Puppet Master

Curse of the Puppet Master

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Extraterrestrial

Extraterrestrial

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Messengers 2: The Scarecrow

Messengers 2: The Scarecrow

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Sleepy Hollow

The Legend of Sleepy Hollow

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Invisible Agent

Invisible Agent

1942
×
★★★
Edit this entry  
20
Satan at Play

Satan at Play

1907
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Halloween at Aunt Ethel's

Halloween at Aunt Ethel's

2019
×
★½
Edit this entry  
19
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
They Have Changed Their Face

They Have Changed Their Face

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Choose

Choose

2011
×
★★
Edit this entry  
18
Don't Hang Up

Don't Hang Up

2016
×
Edit this entry  
18
Dark Night of the Scarecrow

Dark Night of the Scarecrow

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Neverlake

Neverlake

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blood for Dracula

Blood for Dracula

1974
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
American Nightmares

American Nightmares

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghost of Goodnight Lane

Ghost of Goodnight Lane

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Death Kiss

Death Kiss

2018
×
★★
Edit this entry  
14
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
Read the review Edit this entry  
13
From Hell to the Wild West

From Hell to the Wild West

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Vampires

Vampires

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry