Sort by

Ian West has logged 66 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Intruder

The Intruder

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blues Brothers 2000

Blues Brothers 2000

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Orca

Orca

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sea Beast

Sea Beast

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fatal Affair

Fatal Affair

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Walk Away

Walk Away

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Children of the Corn V: Fields of Terror

Children of the Corn V: Fields of Terror

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ip Man 4: The Finale

Ip Man 4: The Finale

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lake of Death

Lake of Death

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Mask

Mask

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On Deadly Ground

On Deadly Ground

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Out for a Kill

Out for a Kill

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Beach House

The Beach House

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bermuda Triangle

The Bermuda Triangle

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mirrors

Mirrors

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Scarehouse

The Scarehouse

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death Curse of Tartu

Death Curse of Tartu

1966
×
★★
Edit this entry  
15
The Forsaken

The Forsaken

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Trick or Treat

Trick or Treat

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Arrival

The Arrival

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gleaming the Cube

Gleaming the Cube

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Reef

The Reef

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Back to School

Back to School

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry