Sort by

neve has logged 132 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hostel

Hostel

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hypnotic

Hypnotic

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aquaslash

Aquaslash

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Rite

The Rite

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Clickbait

Clickbait

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hole

The Hole

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Elite Short Stories: Carla Samuel

Elite Short Stories: Carla Samuel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry